Czym charakteryzują się kredyty leasingowe?

08 kwietnia
14:06 2017

Kredyt leasingowy jest alternatywą dla kredytu samochodowego, gdy mowa o zakupie pojazdów czy innych ruchomości, które potrzebne są firmie do jej rozwoju. Leasing może okazać się jednak ze względów podatkowych najkorzystniejszą formą finansowania zakupów.

Chcąc kupić konkretną ruchomość, najczęściej samochód, mamy do wyboru kilka opcji. Możemy wziąć kredyt gotówkowy, samochodowy, albo zdecydować się na leasing. Dlaczego właśnie na leasing warto postawić i jakie cechy charakterystyczne posiada ta forma finansowania?

Jeśli zdecydujemy się na leasing, to decydujemy się na to, że nabędziemy prawo do użytkowania przedmiotu vel pojazdu, choć prawnie jego właścicielem będzie firma leasingowa. Można powiedzieć, że leasingodawca kupuje przedmiot w naszym imieniu, a potem zobowiązuje się nam go użyczać za odpowiednią opłatą. Ta opłata ma formę rat leasingowych. Raty leasingowe oprócz kosztów korzystania pokrywają wartość przedmiotu umowy, co sprawia, że na jej koniec można przedmiot wykupić na własność za bardzo niską kwotę.

Dla stron leasingu ważną rolę odgrywa także rodzaj umowy leasingowej. Wyróżnia się powszechnie leasing operacyjny oraz finansowy. W przypadku tych typów największa różnica sprowadza się do kwestii odpisów amortyzacyjnych. Przy leasingu operacyjnym leasingowany przedmiot to składnik majątku leasingodawcy. To właśnie na nim spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przy leasingu finansowym odpisy dokonywane są zaś przez leasingobiorcę. W leasingu operacyjnym podatek VAT dolicza się do każdej raty leasingowej. Z kolei w leasingu finansowym podatek jest wpłacany na początku przy pierwszej w całości.

Oba typy leasingu różnią się, także jeśli chodzi o wykup przedmiotu. Przy leasingu operacyjnym konieczne jest dokonanie dodatkowej opłaty za przedmiot, zaś w leasingu finansowym przedmiot przechodzi na własność leasingobiorcy automatycznie po wpłaceniu ostatniej raty.

Leasing posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów finansowania zakupów pojazdów i maszyn. Po pierwsze, wiąże się z mniejszymi formalnościami niż zwykłe kredyty. Po drugie, oferuje nierzadko dużo lepsze warunki zakupu przedmiotu. Po trzecie i prawdopodobnie najważniejsze z perspektywy leasingobiorcy, można wliczać wszystkie raty do kosztów uzyskania przychodu, co oczywiście oznacza znaczne oszczędności finansowe.