Uwaga na umowy leasingowe

12 stycznia
13:05 2012

Przedsiębiorcy ostatnio zbyt często stają przed dylematem co zrobić, aby uratować firmę przed bankructwem. Najprościej byłoby w takich trudnych dla firmy chwilach wziąć kredyt. Obrotowy, aby zachować płynność finansową firmy, albo inwestycyjny, jeżeli mamy pomysł na jej rozwój. Niestety najczęściej ani jeden kredyt, ani drugi nie wchodzi w rachubę, bowiem banki jak na razie nie złagodziły swojej polityki kredytowej. Przedsiębiorcy starają się więc o kredyty unijne i często takie kredyty są im przyznawane – o ile projekty są solidne i perspektywiczne – tylko procedury korzystania ze środków unijnych, a później rozliczania się z nich są tak skomplikowane, że wielu przedsiębiorców ma z tym poważne kłopoty. Może więc leasing? Leasing polega na oddaniu przez firmę leasingową w użytkowanie przedsiębiorstwu – leasingobiorcy przedmiotu leasingu /samochody, obiekty itp./ za określoną opłatą. Są to miesięczne raty, których wysokość określa umowa leasingowa. W zależności od rodzaju leasingu przedmiot oddany w leasing może po wygaśnięciu takiej umowy zostać odsprzedany leasingobiorcy, oczywiście po odliczeniu amortyzacji. Czy leasing jest korzystny dla przedsiębiorstwa? To zależy na jakich warunkach umowa jest sporządzona.
– Sytuacja podobna jest do rynku ubezpieczeniowego, bowiem nie zawsze najtańsza oferta jest korzystna – twierdzi znawca tego rynku. Najczęściej firma leasingowa nie mówi całej prawdy o wszystkich kosztach leasingu, ponieważ nie zależ jej na ich ujawnieniu. Ukryte koszty leasingu są często dość wysokie, a klient dowiaduje się o nich dopiero kiedy przychodzi mu płacić. Ukryte koszty leasingu to najczęściej kilkustronicowy wewnętrzny dokument firmy leasingowej, w którym bardzo szczegółowo rozpisane są przeróżnego rodzaju opłaty. Klient podpisując owul, czyli ogólne warunki umowy leasingowej najczęściej nie ma pojęcia o tych opłatach. A jakie są to opłaty? Na przykład za zgodę na wyjazd autem z leasingu za granicę możemy zapłacić 60 złotych, jeżeli zechcemy zgody na to, aby autem tym jeździła nasza żona trzeba dodatkowo zapłacić około 200 złotych. Są to tylko przykłady i prawdopodobnie stawki już dawno wzrosły i doszły kolejne. Dlatego przed podpisaniem umowy leasingowej każdy powinien dobrze się zastanowić i przeaanalizować wszystkie oferty.
Szczególnie należy zwracać uwagę na koszty leasingu, na ewentualne konsekwencje przy przekroczeniu terminów w opłatach, jak firma leasingowa podchodzi do odpowiedzialności za powierzony przedmiot-obiekt i czy leasingobiorca musi wnosić opłaty, jeżeli z przyczyn od niego niezależnych nie korzysta z przedmiotu oddanego w leasing. Są to bardzo ważne sprawy i dlatego wszystko powinno się dokładnie sprawdzać.