Ile VAT można odliczyć przy leasingu?

23 września
14:36 2016

Leasing ma tę przewagę nad kredytem samochodowym, że pozwala na większe ulgi podatkowe. Wyjaśniamy, jakie VAT-u można odliczyć dzięki leasingowi.

Przedsiębiorcy nieposiadający własnego kapitału i niemogący uzyskać kredytu na zakup pojazdu mogą skorzystać z umowy leasingu. Taka forma finansowania środka trwałego jest dla firmy bardzo korzystna podatkowo. Jest to związane z tym, że do kosztów uzyskania przychodów pomniejszających dochód do opodatkowania przedsiębiorca może wliczyć opłatę wstępną oraz ratę leasingową. W związku ze zmianami wprowadzonymi w 2014 roku trochę inaczej wygląda kwestia odliczania VAT od opłat leasingowych.

Samochód do celów mieszanych

Obowiązujące od 2014 roku przepisy zakładają, że kupowane na leasing przez przedsiębiorcę samochody osobowe są wykorzystywane nie tylko w działalności gospodarczej, ale także prywatnie. W związku z tym, gdy auto firmowe jest przeznaczone do celów firmowych i prywatnych, to VAT naliczony w odniesieniu do tych wydatków może być odliczony tylko w 50%. Przepisy te odnoszą się do wszystkich umów leasingowych zawartych po 1 kwietnia 2014 roku. W takim przypadku od opłat związanych z leasingiem samochodu przedsiębiorca może odliczyć 50%. Do kosztów takich zaliczamy:

  • czynsz inicjalny,
  • miesięczne raty,
  • wydatki eksploatacyjne,
  • zakup paliwa,
  • opłata za wykup samochodu po zakończeniu umowy.

Dodatkowo w przypadku mieszanego użytkowania pojazdów przedsiębiorca nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT oraz zgłaszania formy użytkowania pojazdu do urzędu skarbowego.

Samochód do celów służbowych

W przypadku samochodów osobowych użytkowanych tylko w celach firmowych przedsiębiorcy mają prawo do 100% odliczenia podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych oraz ich nabycia. Aby móc odliczyć pełną stawkę podatku VAT, muszą być spełnione następujące warunki:  

  • należy zgłosić pojazd do urzędu skarbowego na druku VAT-26, 
  • należy prowadzić dokumentację kilometrówki dla celów VAT,
  • należy wprowadzić zasady użytkowania pojazdu (np. w formie regulaminu).

Pojazdy z „kratką”

Zmiany wprowadzone w 2014 roku objęły także pojazdy z „kratką”. Przed wejściem nowych przepisów przedsiębiorca miał możliwość odliczanie 100% podatku VAT od płaconych rat leasingowych. Obecnie posiadacze takich samochodów mogą odliczyć jedynie 50% VAT-u, ponieważ pojazdy z „kratką” są traktowane jak inne auta osobowe. Decydującym kryterium o tym czy samochód jest uznawany za ciężarowy jest masa, a nie homologacja N1.