Leasing operacyjny a finansowy w pigułce

01 maja
18:38 2012

Osoby, które prowadzą własną działalność spotykają się z koniecznością inwestycji w maszyny lub auta służbowe. Trafiają więc do firmy leasingowej i mają do wyboru dwa rodzaje umów leasingowych. Która z nich będzie bardziej opłacalna? Leasing operacyjny a finansowy – to pytanie, które zostaje postawione w takiej sytuacji. Jednak, aby dokonać wyboru trzeba by znać różnice w tych dwóch rodzajach leasingu. Są one bardzo istotne i tak naprawdę musimy dokonać rozważnego wyboru, bo wszystko będzie miało swoje konsekwencje finansowe.
Leasing operacyjny a finansowy – podstawowe różnice w teorii:
Istotną różnicą obu leasingów jest to, że w leasingu operacyjnym to firma leasingowa jest właściciele przedmiotu leasingowanego, w leasingu finansowym to leasingobiorca jest jego posiadaczem, w związku z tym leasing operacyjny a finansowy różnią się opłatami, które można odpisać od kosztów uzyskanego przychodu.
– leasing operacyjny – opłata leasingowa, całość raty leasingowej (czyli część odsetkowa i kapitałowa), a także koszty eksploatacji przedmiotu leasingu
– leasing finansowy – odpisy amortyzacyjne, odsetkowa część raty leasingowej i również koszty eksploatacji przedmiotu leasingu.
Kolejna różnica obu leasingów jest związana z kwestiami formalnymi.
– leasing operacyjny – umowa, którą zawiera się w ramach tego leasingu jest zawarta na czas określony. Jest jednak ograniczenie, co do minimalnego czasu jej trwania. Musi ona trwać co najmniej 40% amortyzacji środka trwałego.
– leasing finansowy – umowa również zawarta jest na czas określony, z tą różnicą, że jej długość jest ustalana między stronami, bez ograniczeń dotyczących minimalnego czasu trwania
Istotną różnicę mamy także w kwestii podatku VAT.
– leasing operacyjny – VAT traktowany jako usługa, w związku z tym wliczony jest w raty
– leasing finansowy – VAT taktowany jako dostawa towaru, co za tym idzie musi być on zapłacony w całości wraz z pierwszą ratą leasingową.